دکتر آرمان انقطاع » بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی؛ تاثیر آن بر روند جراحی و جنین
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی؛ تاثیر آن بر روند جراحی و جنین

فهرست مطالب

بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی یکی از شایع‌ترین نگرانی‌هایی است که بعد از جراحی برای زنان به وجود می‌آید. بهترین زمان برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی، بعد از زایمان و زمانی است که قصد بارداری مجدد ندارید. بااین‌حال زنانی که ابدومینوپلاستی انجام داده‌اند، می‌توانند؛ مانند کسانی که عمل زیبایی انجام نداده‌اند، فرزندان سالمی داشته باشند. بارداری پس از انجام این عمل زیبایی در مقایسه با بارداری طبیعی هیچ خطر مضاعفی ندارد؛ اما توجه به نکته ضروری است که باید عوارض بعد از آن را هرچند کم در نظر گرفت. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی صحبت کنیم.

آیا بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی، معمولاً افراد در چند ماه اول به دلیل سفت‌شدن عضلات شکم، شکم کوچک‌تری دارند. با این حال، با رشد جنین، شکم به‌تدریج بزرگ می‌شود. هیچ تهدیدی برای مادر یا جنین از کشش عضلات شکم در طول این فرایند وجود ندارد. بهتراست با پزشک خود مشورت کنید که آیا بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی برای شما مناسب است و خطری دارد یا خیر؛ اما به طور کلی این عمل تاثیری بر باردار شدن ندارد و سلامت مادر را برای حمل کودک به خطر نمی‌اندازد.

خطر بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی

تاثیرات بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی بر شکم

بسیاری از زنانی که بارداری همزمان را به دنبال ابدومینوپلاستی تجربه کرده‌اند، با مشکل بازگشت ناحیه شکم به وضعیت قبل از جراحی مواجه می‌شوند. اگر قصد انجام عمل جراحی شکم را دارید و می‌خواهید در آینده بچه‌دار شوید، توصیه می‌شود تا زمان جراحی خود را به بعد از زایمان موکول کنید. این به این دلیل است که بارداری و زایمان می‌تواند نتایج این عمل را معکوس کند و باعث شود شکم به حالت قبل از جراحی بازگردد. این تغییر به این دلیل اتفاق می‌افتد که با رشد جنین در رحم مادر، پوست روی شکم کشیده می‌شود تا جنین را در خود جای دهد. علاوه بر این، رشد جنین و افزایش اندازه شکم باعث کشیدگی عضلات شکم می‌شود.

بیشتر بخوانید: عوارض ابدومینوپلاستی

بهترین زمان بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی

زمان بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی

حداقل شش ماه تا یک سال پس از عمل جراحی قبل از اقدام برای باردار شدن باید بگذرد. این بازه زمانی خاص برای بهبودی کامل بدن ضروری است. به طور کلی، متخصصان پزشکی و جراحان به زنانی که قصد باردار شدن در آینده را دارند، اکیداً توصیه می‌کنند که صبور باشند و از انجام عجله ابدومینوپلاستی خودداری کنند. این احتیاط در درجه اول به دلیل احتمال زیاد از دست دادن نتیجه مطلوب جراحی و احتمالاً نیاز به انجام مجدد این روش است. عوامل متعددی می‌تواند در نیاز به تکرار ابدومینوپلاستی نقش داشته باشد که یکی از این عوامل زمان نامناسب بارداری است.

بیشتر بخوانید: ورزش بعد از ابدومینوپلاستی

مزایای بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی

در زیر به تعدادی از مزایای بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی اشاره شده است:

  • سزارین شامل ایجاد برش هایی در زیر شکم برای زایمان است. همچنین می توان از این برش ها برای برداشتن پوست اضافی بعد از زایمان استفاده کرد و نیازی به برش‌های اضافی شکم در زنان را از بین می‌برد.
  • زنان در بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی معمولا احساس بهتری را در دوران بارداری خود تجربه می‌کنند و و اعتماد به نفس بیشتری در این زمان دارند.

مزایای بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی

خطرات بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی

احتمال بارداری پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی وجود دارد، اما لازم است قبل از انجام عمل جراحی، اهداف زندگی خود را به دقت در نظر بگیرید و با پزشک  خود مشورت کنید. برخلاف تصور رایج، مهم است که این تصور را از بین ببریم که بارداری پس از عمل ابدومینوپلاستی، خطرات مضری برای مادر و جنین درحال‌رشد دارد.

ابدومینوپلاستی بر توانایی فرد برای باردار شدن و بچه‌دار شدن تاثیری ندارد. این جراحی هیچ آسیبی به شکم یا رحم وارد نمی کند که جنین را در دوران بارداری و زایمان در معرض خطر قرار دهد. اساساً رشد جنین در شکم مادر پس از ابدومینوپلاستی بدون تغییر باقی می‌ماند و عارضه‌ای ندارد.

نکات مهم درباره بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی

کنترل افزایش وزن در دوران بارداری پس از ابدومینوپلاستی به منظور حفظ نتایج جراحی بسیار مهم است. این را می توان با تغذیه سالم و ورزش منظم به دست آورد. با پیروی از این دستورالعمل‌ها، ممکن است از نیاز به جراحی اضافی شکم جلوگیری شود. بااین‌حال، سلامت نوزاد همیشه باید در اولویت باشد. در صورت بروز هرگونه ناراحتی در ناحیه شکم، مهم است که هم به متخصص زنان و هم جراح زیبایی اطلاع دهید. احساس سفتی یا کشش در ماهیچه‌های شکم در اوایل بارداری پس از ابدومینوپلاستی طبیعی است، اما این امر با محصولات مراقبت از پوست، تغذیه مناسب و ورزش قابل‌کنترل است.

آیا امکان انجام مجدد ابدومینوپلاستی بعد از بارداری وجود دارد؟

اگرچه توصیه می شود که افراد برای انجام ابدومینوپلاستی تا پایان دوره پس از بارداری خود صبر کنند، اما برخی از افرادی که قبلاً این عمل را انجام داده‌اند ممکن است باردار شدن مجدد را انتخاب کنند. درحالی‌که این افراد ممکن است به دلیل جراحی قبلی، کشش و شلی پوست کمتری را در شکم خود تجربه کنند، اما اثرات بارداری همچنان بر بدن آنها تأثیر می‌گذارد و سطح تناسب‌اندام آنها مانند قبل از عمل نخواهد بود. آنها بدون هیچ محدودیتی می‌توانند دوباره ابدومینوپلاستی را انجام دهند، اما برای انجام عمل جراحی جدید باید تا پس از زایمان صبر کنند و بدنی سالم داشته باشند. اگر فردی سزارین شده است، باید حداقل 6 ماه صبر کند تا زخم ها بهبود یابد و بعد از زایمان تحت عمل جراحی شکم قرار گیرند.

نتیجه‌گیری

ابدومینوپلاستی و بارداری روی یکدیگر تاثیر دارند. در طی یک عمل جراحی زیبایی شکم، عضلات شکم سفت شده و به هم بخیه می شوند. اما اگر فرد بعد از جراحی باردار شود، دوباره ماهیچه ها از هم جدا شده و ظاهر شکم تغییر می‌کند. درحالی‌که بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی هیچ خطری برای سلامتی ندارد، اما ممکن است باعث مشود نتایج جراحی قبلی از بین برود. در این مقاله درباره بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی به طور کامل صحبت شد. قبل از انجام هر گونه اقدامی با بهترین جراح ابدومینوپلاستی مشورت کنید.

سوالات متداول بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی

دکتر آرمان انقطاع

دکتر آرمان انقطاع

فوق تخصص جراحی پلاستیک فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران، دارای دو بورد فوق تخصصی و تخصصی از دانشگاه تهران، نفر اول کشور در آزمون بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران، رتبه اول دانشکده پزشکی، با بیش از 14سال سابقه جراحی و عمل های موفق، عضو بنیاد ملی نخبگان، عضو هیئت علمی سابق دانشگاه تهران، عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک ایران، عضو انجمن جراحان ایران است. از جمله خدماتی که دکتر انقطاع ارائه می دهند عبارتند از: جراحی بینی، جراحی ترمیمی بینی، بلفاروپلاستی، ابدومینوپلاستی، پیکرتراشی، لیپوماتیک، لیفت اندوسکوپی صورت، تزریق چربی و....
برچسب ها:
مقالات مرتبط
نزدیکی بعد از ابدومینوپلاستی؛ زمان مناسب + عوارض

نزدیکی بعد از ابدومینوپلاستی؛ زمان مناسب + عوارض

نزدیکی بعد از ابدومینوپلاستی شاید سوالی باشد که ذهن خیلی از افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند را مشغول کرده باشد. جراحی زیبایی شکم می تواند ظاهر و شکل شکم شما را بهبود بخشد و اعتماد به نفس شما...

هزینه عمل ابدومینوپلاستی در سال 1402

هزینه عمل ابدومینوپلاستی در سال 1402

هزینه عمل ابدومینوپلاستی در سال ۱۴۰۲ یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین فاکتورها برای انتخاب عمل لاغری است. اگرچه نباید اولویت خود را در انتخاب روش جراحی زیبایی و لاغری، بر پایه هزینه عمل بگذارید، اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *