دکتر آرمان انقطاع » تعویض پروتز یا برداشتن ایمپلنت سینه
۹ دقیقه

تعویض پروتز یا برداشتن ایمپلنت سینه

فهرست مطالب

بسیاری از زنان که در گذشته جراحی پروتز سینه را انجام داده اند، باز هم به پزشک مراجعه می‌کنند تا ایمپلنت هایشان دوباره بررسی شود. منطقی است، زیرا ایمپلنت های سینه در طول سال ها در بافت سینه های شما قرار گرفته است. بررسی دقیق این پروتزها و در صورت لزوم تعویض پروتز یا برداشتن ایمپلنت سینه ضروری می‌باشد. در صورت وجود انقباض شدید کپسولی، نشت یا پارگی ایمپلنت، مشکوک به ALCL یا تغییرات طبیعی بدن به دلیل نوسانات وزن یا بارداری که باعث افتادگی سینه می شود، تعویض یا برداشتن پروتز سینه توصیه می شود.

تغییر پروتز یا برداشتن پروتز سینه می تواند یک گام مهم و جدی باشد و به همین دلیل است که ما به شما توضیح می دهیم که روند این عمل چگونه انجام می شود. در این عمل‌، ایمپلنت‌هایی که زمانی برای بازسازی سینه یا جراحی بزرگ‌کردن سینه استفاده شده بود، جایگزین می‌شوند یا برای همیشه حذف می‌شوند.

هدف از این جراحی، جایگزین کردن پروتزهای قدیمی با پروتزهای جدید است که توسط بهترین جراح پروتز سینه در تهران انجام می شود. این جراحی معمولا به منظور تغییر یا بهبود ظاهر سینه ها همراه با تعویض مواد پروتز است.

جلسه مشاوره قبل از انجام عمل تعویض پروتز سینه

شما خواسته هایتان را با جراح پلاستیک در میان گذاشته و او معاینه فیزیکی انجام می دهد. هر گونه ناراحتی که ایمپلنت سینه برای شما ایجاد می‌کند، مورد بحث قرار می گیرد. این گفت و گو به جراح پلاستیک تصویر واضحی از وضعیت اولیه و نتیجه مورد انتظار می دهد. در طی این مشاوره کپسولی بودن، شکل سینه ها و خاصیت ارتجاعی پوست بررسی می شود. اگر می‌دانید در آن زمان کدام برند و یا جنس ایمپلنت‌ها را گذاشته‌اید، لطفاً در اولین جلسه مشاوره این اطلاعات را به جراح پلاستیک دهید. پس از این مشاوره، می‌دانید که چه گزینه‌هایی وجود دارد، خواه تعویض پروتز و یا برداشتن ایمپلنت سینه را انتخاب می‌کنید، هر کدام که برایتان مناسب تر است.

اگر پروتز سینه را جایگزین کنید، اینکه کدام ایمپلنت‌ها جایگزین خواهند شد، در جلو یا پشت عضله سینه قرار می‌گیرند و جای جای زخم‌ها، همه مشخص خواهند شد. طبیعتاً خطرات و عوارض احتمالی نیز با شما در میان گذاشته خواهد شد. پس از مشاوره با جراح پلاستیک، مشاور تمامی موارد کاربردی در خصوص برنامه ریزی و هزینه ها به شما گفته می‌شود. اگر بعد از اولین مشاوره بازهم سوالی داشتید؛ سپس برای دومین مشاوره قبل از عمل اقدام کنید.

روش جایگزینی پروتز یا برداشتن ایمپلنت سینه

تعویض یا برداشتن ایمپلنت سینه (احتمالاً با برداشتن انقباضات کپسولی) به طور متوسط حدود سه ساعت طول می کشد و عمل معمولاً با بیهوشی عمومی انجام می شود.

قرار ملاقات با متخصص بیهوشی

تعویض پروتز سینه همیشه با بیهوشی عمومی انجام می شود. قبل از عمل با متخصص بیهوشی جلسه ای خواهید داشت تا شما را به بهترین شکل ممکن آماده کند و با خیال راحت تحت بیهوشی قرار بگیرید. برای این مصاحبه باید یک پرسشنامه سلامت عمومی را تکمیل کنید.

چگونه برای جراحی آماده می شوید؟

 • حتما قبل از عمل ناشتا باشید (بعد از ساعت 11 شب چیزی نخورید و ننوشید)
 • در مورد مصرف داروی خود با جراح پلاستیک صحبت کنید تا بدانید در روز جراحی چه چیزی را می توانید یا نمی توانید مصرف کنید.
 • با یکی از نزدیکان خود هماهنگ کنید تا بعد از جراحی شما را به خانه ببرد زیرا شما پس از عمل قادر به رانندگی نیستید.
 • لطفاً لباس راحتی بپوشید تا بتوانید بعد از جراحی به راحتی لباس های خود را تن کنید.

در روز عمل به میز پذیرش اطلاع می‌دهید که نوبت جراحی دارید و از آن لحظه به بعد پرستار شما را به اتاق عمل راهنمایی می کند که در آن مدت زمان هنوز فرصتی برای پرسیدن سوالات از جراح پلاستیک وجود دارد. پس از علامت گذاری ناحیه مورد عمل، بیهوش می شوید.

در حین جراحی، پروتزهای قدیمی برداشته می شوند و در صورت بحث، مجدداً از طریق یک برش چهار تا پنج سانتی متری در چین طبیعی سینه وارد می شوند. در صورت امکان، جراح پلاستیک از محل اسکار قدیمی برش را ایجاد می‌کند.

اگر تصمیم به برداشتن دائمی پروتزهای سینه دارید، جراح پلاستیک می تواند پوست اضافی را به دلیل کشیدگی پوست اصلاح کند. جراح پلاستیک در طول مشاوره قبل از جراحی این موضوع را با شما در میان خواهد گذاشت. در پایان عمل، برش ها با دقت بخیه می شوند. در صورت لزوم، سینه ها با بانداژ حمایتی پانسمان می شوند که به بهبودی سینه ها کمک می کند.

بعد از عمل در اتاق ریکاوری از خواب بیدار خواهید شد. وقتی کاملاً هوشیار هستید، به خانه خود می روید. البته اگر احساس خوبی داشته باشید و پزشک یا پرستار فکر می کند که این امر موجه است، می توانید به خانه بروید.

مراقبت های بعدی و بهبودی پس از تعویض پروتز یا برداشتن ایمپلنت سینه

بعد از عمل، کلینیک به شما یک سوتین ورزشی می دهد که باید در هفته های اول شبانه روز آن را بپوشید. مهم است که در چند روز اول پس از جراحی استراحت کافی داشته باشید. بعد از چند روز می توانید دوباره کارهای سبک خانگی و اداری را انجام دهید. در دو هفته اول از انجام کارهای سنگین و بلند کردن وزنه خودداری کنید. شش هفته پس از جراحی دوباره انجام دادن ورزش مجاز است. ناگفته نماند که باید مراقب ناحیه ای که در چند هفته اول بر روی آن عمل کرده اید باشید.

تعویض پروتز سینه

توصیه های بعد از جراحی عوض کردن پروتز سینه

درصورت بروز هرکدام از موارد زیر باید به پزشک مراجعه کرده و در صورت نیاز اقدام به بستری شدن کرد.

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • افزایش ضربان قلب به شکل غیرطبیعی

در انتها لازم به ذکر است که اگر فردی قصد انجام جراحی تعویض پروتز سینه را دارد، جهت اطمینان از این کار، بهتر است که مدتی را صرف کسب اطلاعات درباره روند جراحی، طول درمان آن و بررسی عکسهای مربوط به جراحی کرده و بعد از کسب اطلاعات کافی اقدام به پیگیری روند جراحی کند.

زمان مناسب تعویض ایمپلنت سینه

پروتز سینه سیلیکونی و پروتز سینه آب نمکی،  ایمپلنت سینه هایی با ماندگاری بالا و طولانی هستند. با این حال، هیچ ایمپلنت سینه ای وجود ندارد که دائمی باشد و شما تا آخر عمر آن را داشته باشید. قاعده کلی ایمپلنت سینه این است که شما تا حدود ده سال نیازی ندارید که ایمپلنت سینه خود را عوض کنید، اما این یک قانون سفت و سخت نیست که قطعا همینطور باشد. برخی از بیماران با خیال راحت ایمپلنت سینه های خود را برای مدت طولانی تری نگه میدارند و مشکلی برایشان پیش نمی‌آید، همینطور برخی نیز وجود دارند که نیاز است زودتر ایمپلنت خود را تعویض کنند. در ادامه زمان تعویض پروتز سینه ذکر شده است.

زمان تعویض پروتز سینه
زمان تعویض پروتز سینه

به دنبال افزایش سن، پوست و بافت‌های سینه شما مانند باقی اعضای بدنتان پیر و افتاده می‌شوند و احتمالاً در برخی مواقع ممکن است شرایطی را به وجود آورد که نیاز باشد ایمپلنت‌های خود را تعویض کنید. با این حال، بازهم برای هر کسی تعویض ایمپلنت سینه متفاوت است.

متأسفانه، در برخی از بیماران ایمپلنت ممکن است عارضه‌ای ایجاد کند که نیاز باشد دوباره جراحی برای اصلاح سینه انجام شود. با این حال، در بیشتر موارد تعویض سینه، زنان به دلیل زیبایی ظاهر قصد دارند که ایمپلنت سینه خود را عوض کنند.

با وجود تمامی این موارد، یکی از بزرگترین دلایل انجام جراحی تعویض پروتز سینه، تغییر زیبایی ظاهر آن است. اگر ایمپلنت های شما در دهه 20 سالگی شما قرار داده شده باشند و اکنون در اواخر 30 سالگی یا اوایل دهه 40 زندگی خود باشید، ممکن است دیگر تمایلی به همان ظاهر نداشته باشید و قصد داشته باشید ظاهر سینه های خود را تغییر دهید.

به دنبال افزایش سن بسیاری از زنان افزایش وزن را تجربه خواهند کرد. این افزایش وزن به ویژه در سینه ها مشخص می‌شود، به همین دلیل افراد ممکن است متوجه شوند که دیگر نیازی به ایمپلنت سینه بزرگ ندارند و احتمالاً خود بخواهند که ایمپلنت هایشان را تعویض کنند. حتی برخی از زنان ترجیح می‌دهند که ایمپلنت‌های خود را به‌طور کلی درآورند زیرا سینه های خودشان به اندازه کافی بزرگ شده است. انتخاب مناسب برای شما به آناتومی فردی و نتیجه دلخواه شما بستگی دارد.

مشاوره حضوری قبل از زمان تعویض پروتز سینه

اگر به فکر تعویض ایمپلنت خود هستید، بسیار مهم است که یک مشاوره حضوری با یک جراح پلاستیک دارای بورد که تجربه زیادی در جراحی پروتز سینه دارد قرار ملاقات بگذارید. در طول مشاوره، جراح شما موارد را مورد ارزیابی قرار خواهد داد از جمله:

 • وضعیت بافت طبیعی سینه شما
 • رنگ پوست و خاصیت ارتجاعی
 • قرار دادن و سلامت ایمپلنت فعلی شما
 • موقعیت نوک پستان

برای ارائه ظاهر ایده آل، با پزشک، بهترین گزینه های درمانی را مورد بحث قرار خواهید داد. یکی از گزینه های درمانی برای بسیاری از بیماران، لیفت سینه است.

آیا به لیفت سینه نیاز خواهم داشت؟

ساده ترین روش تعویض ایمپلنت سینه زمانی است که بیمار با پوست و بافت سالم سینه فقط بخواهد ایمپلنت های قدیمی خود را با ایمپلنت های جدید هم اندازه و هم شکل جایگزین کند. با این حال، همانطور که گفته شد، اکثر زنانی که به دنبال این جراحی هستند، این کار را نه به این دلیل انجام می‌دهند که ایمپلنت‌هایشان به حدی رسیده است که مشکلی ایجاد شود، بلکه به این دلیل است که زیبایی ظاهری متفاوتی می‌خواهند.

اخیراً روند تعویض ایمپلنت سینه کمتر شده است. در حالی که برخی از بیماران هنوز می خواهند ایمپلنت های فعلی خود را با ایمپلنت های بزرگتر جایگزین کنند، اکثر افراد قصد دارند ایمپلنت های بزرگ خود را برداشته و با ایمپلنت های کوچک تعویض کنند. با انجام این کار پوست و بافت اضافی برای بیمار باقی خواهد ماند. برای اینکه کانتور ایده‌آل را به سینه‌های جدید خود ارائه دهید، باید تعویض ایمپلنت سینه خود را با لیفت سینه ترکیب کنید.

تزریق چربی به سینه برای بهبود شکل آن

برای بهبود سایز و شکل سینه روش دیگری نیز در دسترس است، تزریق چربی به سینه بیمار. برای مثال برخی از بیماران که ممکن است بخواهند ایمپلنت های کوچک خود را تعویض کنند و جای آن ها را به ایمپلنت های بزرگ تر اختصاص دهند، تزریق چربی می‌تواند گزینه مناسبی برایشان باشد تا ایمپلنت خود را تعویض نکنند، برای اکثر آنها، تزریق چربی به سینه راهی برای بهبود شکل آنهاست. جراح پلاستیک ممکن است از این روش برای پنهان کردن لبه های ایمپلنت در یک بیمار بسیار لاغر یا برای افزودن حجم بیشتر در قطب فوقانی سینه استفاده کند.

اکثر خانم ها می‌خواهند ظاهری کامل و شاداب در نیمه بالایی سینه های خود داشته باشند. از آنجایی که هر ایمپلنت سینه باید پشت نوک پستان شما قرار گیرد، برش جراحی شما با فاصله بین نوک پستان تعیین می شود. با این حال، افزودن مقدار مناسب چربی به نیمه بالایی سینه می تواند

دکتر آرمان انقطاع

دکتر آرمان انقطاع

فوق تخصص جراحی پلاستیک فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران، دارای دو بورد فوق تخصصی و تخصصی از دانشگاه تهران، نفر اول کشور در آزمون بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران، رتبه اول دانشکده پزشکی، با بیش از 14سال سابقه جراحی و عمل های موفق، عضو بنیاد ملی نخبگان، عضو هیئت علمی سابق دانشگاه تهران، عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک ایران، عضو انجمن جراحان ایران است. از جمله خدماتی که دکتر انقطاع ارائه می دهند عبارتند از: جراحی بینی، جراحی ترمیمی بینی، بلفاروپلاستی، ابدومینوپلاستی، پیکرتراشی، لیپوماتیک، لیفت اندوسکوپی صورت، تزریق چربی و....
برچسب ها:
مقالات مرتبط
طول عمر پروتز سینه به طور متوسط چقدر است؟

طول عمر پروتز سینه به طور متوسط چقدر است؟

تصمیم گیری برای انجام جراحی پروتز سینه یک تصمیم بسیار مهم است. این روش برای کمک به شما در دستیابی به برجستگی های زنانه مورد نظر شما طراحی شده است و اغلب به بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس شما کمک...

آیا می‌توان لیفت و پروتز سینه را با هم انجام داد

آیا می‌توان لیفت و پروتز سینه را با هم انجام داد

انجام همزمان لیفت و پروتز سینه، به طور همزمان سینه های شما را بالا می‌برد، گرد و بزرگ می‌کند. این جراحی برای کسانی که سینه های بالا تر، گردتر و بزرگتر می خواهند، مناسب است. کسانی که سینه های نا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *