دکتر آرمان انقطاع » عفونت بعد از عمل پروتز سینه: علل، علائم و درمان
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

عفونت بعد از عمل پروتز سینه: علل، علائم و درمان

فهرست مطالب

عفونت بعد از عمل پروتز سینه یکی از مسائلی است که به ندرت ممکن است برای افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، پیش آید. گاهی اوقات یک عفونت باکتریایی می‌تواند روز‌ها یا هفته‌ها پس از جراحی پروتز در بافت اطراف ایمپلنت سینه بافت ایجاد شود. در این مقاله به بررسی جنبه‌های مختلف عفونت بعد از جراحی پروتز سینه از جمله علل، علائم، درمان و راهکار‌های پیشگیری می‌پردازیم.

دلایل عفونت بعد از عمل پروتز سینه چیست؟

عفونت بعد از جراحی پروتز سینه به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. میزان بروز عفونت ایمپلنت پستان بین 1 تا 2.5 درصد است، اما بروز آن بعد از جراحی پروتز سینه بسیار بیشتر گزارش شده است.

دلایل عفونت بعد از عمل پروتز سینه چیست؟

 یکی از دلایل اصلی، ورود باکتری در طول عمل جراحی است که منجر به آلودگی محل جراحی می‌شود. علاوه بر این، عواملی مانند عملکرد سیستم ایمنی به خطر افتاده، مراقبت نادرست از زخم، و شرایط پزشکی از قبل موجود می‌توانند به افزایش حساسیت به عفونت‌ها کمک کنند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از پروتز سینه

علائم عفونت بعد از عمل پروتز سینه

در حالی که این جراحی می‌تواند نتایج متحول‌کننده‌ای به همراه داشته باشد، اما خطر عوارض بعد از عمل را نیز به همراه دارد و عفونت بعد از عمل پروتز سینه یک نگرانی مهم است. شناسایی علائم عفونت برای مداخله سریع بسیار مهم است.

علائم عفونت بعد از عمل پروتز سینه

علائم عفونت پس از عمل پروتز سینه می‌تواند شامل چندین نشانه و علامت باشد. در اغلب موارد، این علائم در محل عمل جراحی آشکار می‌شوند و ممکن است شامل تورم قابل ملاحظه، قرمزی، گرما و درد باشند. تورم محل عمل می‌تواند به شدت افزایش یابد و باعث درد و ناراحتی شدید شود. 

همچنین، قرمزی قابل توجه در نواحی پیرامون عمل و افزایش دما در آن ناحیه نشانه‌های دیگر عفونت هستند. خروج مایعات غیرعادی نیز از جای عمل می‌تواند رخ دهد که ممکن است بوی نامطبوع داشته باشد و رنگ‌های مختلفی مانند زرد یا سبز داشته باشد.

علائم عفونت بعد از جراحی سینه عبارتند از:

1. تب ۱۰۰. ۴ فارنهایت یا بالاتر

  گاهی اوقات تب اولین علامت عفونت است. مصرف دارو‌های کاهش‌دهنده تب بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن ممکن است عفونت را کاهش دهد.، حتی اگر علائم دیگری از عفونت ندارید، به پزشک خود مراجعه کنید تا ببینید آیا به درمان نیاز دارید یا خیر.

2. درد سینه

افزایش درد و تورم پس از جراحی پروتز سینه، مقداری درد و تورم انتظار می‌رود. با این حال، اگر درد شدیدتر شود یا تورم بدتر شود، ممکن است نشان دهنده عفونت باشد. به هرگونه تغییر در درد یا تورم توجه کافی داشته باشید و در صورت نگرانی با جراح خود مشورت کنید.

3. افزایش قرمزی و التهاب

قرمزی و گرمی اطراف برش عفونت اغلب منجر به التهاب می‌شود که می‌تواند باعث قرمز شدن پوست اطراف محل برش و گرم شدن آن در لمس شود. اگر متوجه قرمزی یا گرمای غیرعادی شدید، مهم است که فوراً به پزشک مراجعه کنید. 

4. احساس سرما یا لرز

  تب و لرز تب و لرز نشانه‌های معمول عفونت هستند، به عنوان پاسخ بدن به مبارزه با باکتری‌های مضر. اگر بعد از جراحی پروتز سینه دچار تب یا لرز مداوم شدید، ضروری است که فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی پروتز سینه

 عوامل خطر عفونت پس از جراحی پروتز سینه

وقتی صحبت از پروتز می‌شود، عوامل متعددی می‌توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند. درک این عوامل خطر می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه و انجام اقدامات احتیاطی کمک کند.

۱. آلودگی محل جراحی

یکی از عوامل خطر اولیه عفونت پس از جراحی پروتز سینه، آلودگی محل جراحی است. این امر می‌تواند به دلایل از جمله پوست خود بیمار یا محیط اتاق عمل رخ دهد. در حالی که جراحان تمام اقدامات احتیاطی را برای حفظ یک محیط استریل انجام می‌دهند، عفونت‌ها همچنان ممکن است رخ دهند.

۲. سیستم ایمنی به خطر افتاده

بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، پس از هر عمل جراحی، از جمله جراحی پروتز سینه، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت هستند. شرایطی مانند دیابت، بیماری‌های خودایمنی می‌توانند سیستم ایمنی را تضعیف کرده و توانایی بدن را برای مبارزه موثر با عفونت‌ها مختل کنند.

بیشتر بخوانید: ترمیم جای بخیه بعد از پروتز سینه

۳. تکنیک جراحی ضعیف

یکی دیگر از عوامل مؤثر در عفونت، تکنیک جراحی ضعیف است. جراحانی که آموزش کافی یا تجربه کافی در زمینه جراحی پروتز سینه ندارند، ممکن است ناخواسته باکتری یا سایر آلودگی‌ها را وارد محل جراحی کنند. 

انتخاب بهترین جراح پروتز سینه در تهران که واجد شرایط و با تجربه است، برای به حداقل رساندن خطر عفونت بسیار مهم است.

درمان عفونت بعد از عمل پروتز سینه

اگر عفونت دارید، تیم جراحی شما احتمالا برای شما آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. اگر عفونت بعد از حدود یک هفته از بین نرود، ممکن است جراح شما نیاز به تمیز کردن بافت عفونی و برداشتن ایمپلنت یا گسترش دهنده بافت داشته باشد. پس از این جراحی، باید مصرف آنتی بیوتیک را به صورت قرص یا داخل وریدی ادامه دهید. متخصصان توصیه می‌کنند تا سه ماه پس از رفع کامل عفونت صبر کنید تا دوباره جراحی انجام شود.

درمان عفونت بعد از عمل پروتز سینه

بیشتر بخوانید: ورزش بعد از پروتز سینه

چگونه خطر عفونت بعد از عمل پروتز سینه را کاهش دهیم

متخصصان برای کاهش خطر ابتلا به عفونت پس از جراحی پروتز سینه موارد زیر را توصیه می‌کنند:

  •  مدت زمان زیادی را در استخر، وان حمام یا وان آب گرم نگذرانید تا زمانی که تیم جراحی به شما بگوید بی‌خطر است. معمولاً بین شش تا هشت هفته پس از جراحی که برش‌ها طور کامل بهبود یافتند، این مدت زمان طول می‌کشد. بهتر است قبل از انجام این کار با تیم جراحی خود صحبت کنید.
  • محل برش را تمیز و خشک نگه دارید و از بهداشت نواحی که نزدیک به محل جراحی بودند اطمینان حاصل کنید.
  • زیر بغل خود را معمولاً حدود دو هفته پس از جراحی نتراشید تا آسیبی به محل جراحی وارد نشود. 

نتیجه‌گیری

در حالی که عفونت بعد از عمل پروتز سینه یک عارضه محتمل است، درک عوامل خطر، شناخت علائم و نشانه‌ها و انجام اقدامات پیشگیرانه می‌تواند احتمال تجربه این عارضه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. با انتخاب یک جراح واجد شرایط، رعایت بهداشت صحیح و پیروی از دستورالعمل‌های مراقبت پس از عمل، می‌توانید مسیر بهبودی خود را افزایش دهید و خطر عفونت را به حداقل برسانید.

 به یاد داشته باشید که در صورت داشتن هرگونه نگرانی یا مشاهده علائم عفونت با جراح خود مشورت کنید، زیرا مداخله زودهنگام کلید موفقیت درمان است.

سوالات متداول عفونت بعد از عمل پروتز سینه

دکتر آرمان انقطاع

دکتر آرمان انقطاع

فوق تخصص جراحی پلاستیک فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران، دارای دو بورد فوق تخصصی و تخصصی از دانشگاه تهران، نفر اول کشور در آزمون بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران، رتبه اول دانشکده پزشکی، با بیش از 14سال سابقه جراحی و عمل های موفق، عضو بنیاد ملی نخبگان، عضو هیئت علمی سابق دانشگاه تهران، عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک ایران، عضو انجمن جراحان ایران است. از جمله خدماتی که دکتر انقطاع ارائه می دهند عبارتند از: جراحی بینی، جراحی ترمیمی بینی، بلفاروپلاستی، ابدومینوپلاستی، پیکرتراشی، لیپوماتیک، لیفت اندوسکوپی صورت، تزریق چربی و....
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پروتز سینه مدل اشکی؛ فواید و نحوه استفاده از آن

پروتز سینه مدل اشکی؛ فواید و نحوه استفاده از آن

پروتز سینه مدل اشکی یکی از روش‌های پیشرفته پروتز سینه در زمینه زیبایی و بهبود ظاهر بدن است. پروتزهای مدل اشکی برعکس پروتزهای گرد، ظاهری طبیعی دارند و شکل آنها متناسب با آناتومی بدن طراحی شده؛...

ورم بعد از عمل پروتز سينه؛ نکاتی که باید بدانید!

ورم بعد از عمل پروتز سينه؛ نکاتی که باید بدانید!

ورم بعد ازعمل پروتز سینه یکی از عوارض معمول پس از جراحی است که به عنوان جوانب طبیعی شناخته می‌شود و در دوره نقاهت ایجاد می‌شود. در  اکثر موارد تورم با گذر زمان کاهش می‌یابد، اما ممکن است به مدت چند...

محل قرارگیری پروتز سینه؛ انتخاب محل مناسب

محل قرارگیری پروتز سینه؛ انتخاب محل مناسب

محل قرارگیری پروتز سینه، یکی از جنبه‌های اصلی در دستیابی به نتایج مطلوب و بهبودی صحیح اهمیت زیادی دارد. تعیین جای قرار دادن ایمپلنت در زیر عضله قفسه سینه (زیر عضلانی) یا بالای آن، پشت بافت پستان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *